مهارت ضروری برای کانتنت مارکترها

مهارت ضروری برای کانتنت مارکترها | خدمات طراحی سایت و برنامه نویسی انواع پلتفرم ، اپلیکیشن در شمال کشور با سابقه درخشان از سال 1385 بصورت حرفه ای

 مهارت ضروری برای کانتنت مارکترها

مهارت ضروری برای کانتنت مارکترها

امروزه بازاریابی محتوا یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در دیجیتال مارکتینگ است. کسب و کارهای زیادی فارغ از حوزه فعالیتشان به دنبال استفاده از بازاریابی محتوا هستند. بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ یکی از استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ برای افزایش دیده شدن و نرخ تبدیل است. اما آیا همه از این روش نتیجه می‌گیرند؟ آیا تنها با تولید محتوا و نمایش آن در شبکه‌های اجتماعی و وبسایت می‌توان گفت بازاریابی محتوا انجام شده است؟

حقیقت این است که تنها تعداد محدودی از بازاریابان محتوا، محتوایی تولید می‌کنند که آن‌ها را به نتایج دلخواهشان می‌رساند. کانتنت مارکتینگ یا بازاریابی محتوا شاید از بیرون ساده به نظر برسد، اما در واقعیت اینطور نیست. بازاریابی محتوا در عین اینکه جذاب است، دقت، ظرافت و توجه به جزئیات بالایی را می‌طلبد. در این مقاله به ۹ مهارتی که یک متخصص بازاریابی محتوا باید با آن‌ها آشنایی کافی داشته باشد، اشاره شده است.

. مهارت‌های تولید محتوا

تولید محتوا، فقط تولید مقاله و محتوای متنی نیست. بلکه با گذشت زمان تولید محتوای تصویری، ویدیویی و صوتی نیز در حال گسترش است. بازاریابان محتوایی بسته به حوزه کاری خود می‌توانند از چندین روش بازاریابی محتوایی استفاده کنند.
برای تولید محتوا به خصوص محتوای متنی، آشنایی کامل با دستور زبان، املای کلمات و نکات نگارشی لازم و ضروری است. در نتیجه اولین و پایه‌ای ترین مهارتی که یک متخصص بازاریابی محتوا و تولید محتوا باید داشته باشد، همین است. علاوه بر این بازاریابان محتوا برای ارتباط با مخاطبان خود باید با مهارت‌های تولید محتوای تصویری و ویدیویی نیز آشنا باشند.

۲. ویرایش محتوا

محتوای ویرایش نشده، مانند سنگی صیقل نخورده است که زیبایی آن مشخص نیست. بزرگ‌ترین نویسندگان دنیا هم برای بهبود نوشته‌هایشان، آن را ویرایش می‌کنند. ویرایش محتوا کمک می‌کند تا مشکلات و ایرادات دستوری، نگارشی و املایی محتوا مشخص شود. همچنین با بازخوانی محتوا، می‌توان فهمید آیا محتوا در انتقال پیام خود به خواننده موفق بوده است یا خیر.
سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگی که بودجه بالایی دارند، معمولا در تیم تولید محتوایشان ویرایشگر حرفه‌ای دارند. اما به طور کلی ویرایش محتوا یکی از مهارت‌های ضروری برای متخصص بازاریابی و تولید محتواست.

. آشنایی با قیف فروش

درست مانند سایر کانال‌های بازاریابی، هدف نهایی بازاریابی محتوا، تبدیل مخاطبان به مشتری است. برای رسیدن به این هدف، بازاریابان محتوا از قیف‌ فروش استفاده می‌کنند که شامل مراحل مختلف سفر خریدار است. این سفر شامل مراحل زیر است:

 • آگاهی
 • ایجاد علاقه
 • تصمیم‌گیری
 • عملنیازهای مخاطبان در هر مرحله از قیف فروش متفاوت است. به همین دلیل بازاریابان محتوا باید با نیازهای مخاطبان در هر مرحله از قیف فروش آشنا باشند تا بتوانند با چینش استراتژی محتوایی مناسب، مخاطب را تا آخرین مرحله از قیف فروش همراهی کنند.

  ۴. برنامه‌ریزی محتوایی

  موفقیت در هر مسیری نیازمند برنامه‌ریزی است. بازاریابی محتوا با تمام تاثیرات مثبتش، فرایندی زمان‌بر است. به همین دلیل برنامه‌ریزی محتوایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. متخصص بازاریابی محتوا باید بتواند با شناسایی نیازهای مخاطبان، بهترین محتوا را آماده کند و برای این کار نیاز به برنامه‌ریزی و تهیه تقویم محتوایی دارد. به این صورت می‌توان استراتژی محتوایی مناسبی را ایجاد کرد.
  استفاده از ابزارهای برنامه‌ریزی مانند Trello به بازاریابان کمک می‌کند تا برنامه محتوایی را با اعضای تیم به اشتراک بگذارند.

  ۵. آشنایی با پرسونای مخاطب

  شناخت پرسونای مخاطب قبل از چینش استراتژی محتوا آغاز می‌شود. یک بازاریاب محتوا باید بداند قرار است تولید محتوا را برای چه گروهی با چه ویژگی‌هایی انجام دهد. بازاریابی محتوای پرسونا محور، استراتژی محتوایی را هدفمند می‌کند و کمک می‌کند تا بتوانید محتوایتان را درست به سمت مخاطبان هدف، نشانه بگیرید.

  ۶. سئو

  موتورهای جستجو یکی از بزرگ‌ترین منابع جذب ترافیک برای وب سایت هستند. بازاریابان نیز برای جذب ترافیک ارگانیک بیشتر باید محتوای خود را برای کلمات کلیدی که کاربران جستجو می‌کنند، بهینه‌سازی کنند. به همین دلیل میان سئو و تولید محتوا پیوند عمیقی برقرار است. پس می‌توان گفت سئو، دانشی است که بازاریابان محتوا باید آشنایی کافی با آن داشته باشند.
  اگرچه سئو سایت فراتر از موارد زیر است، آشنایی کافی با سئو محتوا و حوزه‌های زیر در سئو سایت برای هر متخصص تولید محتوا ضروری است:

  • تحقیق کلمات کلیدی
  • تولید محتوای سئو شده
  • سئو داخلی سایت
  • تحلیل رقبا

   ۷. انتشار محتوا

   شاید تصور کنید بازاریابی محتوا تنها محدود به تولید محتواست. چیزی که بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند این است که انتخاب پلتفرم یا پلتفرم‌هایی برای انتشار محتوا بسیار مهم‌تر است. چرا که حتی اگر بهترین محتوای دنیا را داشته باشید ولی آن را در جای مناسبش منتشر نکنید، کسی محتوای شما را نخواهد دید. به همین دلیل انتشار محتوا در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند انجمن‌ها، وبلاگ‌ها، شبکه‌های اجتماعی و… راهی برای بیشتر دیده شدن محتوای شماست و یک متخصص بازاریابی محتوا باید بداند در هر زمان کدام پلتفرم برای انتشار محتوا مناسب‌تر است.

   ۸. مهارت تجزیه و تحلیل داده‌ها

   ابزارهای زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند استراتژی بازاریابی محتوایی خود را ارزیابی کنید. این ابزارها با ارائه داده‌های دقیق اطلاعات مورد نیاز را به شما می‌دهند. اما درک داده‌های عددی و تجزیه و تحلیل آن وظیفه شماست.
   بازاریابان محتوایی برای کمپین‌های مختلف شاخص‌های کلیدی عملکرد یا KPIهایی

    

   ۹. مهارت‌های فنی

   متخصصان بازاریابی محتوا باید دانش فنی مربوط به کار با ابزارهای مورد نیازشان را داشته باشند. به عنوان مثال، یک بازاریاب محتوا ممکن است نیاز داشته باشد که محتوای خود را با استفاده از سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس بارگذاری کند.
   برخی از کسب و کارها نیز ممکن است از ابزارهای خاصی برای شخصی سازی محتوایشان استفاده کنند. یک متخصص بازاریابی محتوا باید یاد بگیرد که چگونه از آن ابزارها استفاده کند.

   را تنظیم می‌کنند که باید آن را ردیابی کنند. ابزاری که معمولا برای این کار استفاده می‌شود، گوگل آنالیتیکس است. از طریق این ابزار، بازاریابان می‌توانند دید خوبی از نحوه رفتار مخاطبان در صفحات خود داشته باشند.