مقایسه تایپ اسکریپت و جاوا اسکریپت

خدمات طراحی سایت و برنامه نویسی انواع پلتفرم ، اپلیکیشن در شمال کشور با سابقه درخشان از سال 1385 بصورت حرفه ای

مقایسه تایپ اسکریپت و جاوا اسکریپت (TypeScript vs JavaScript)

قبل‌از هرچیز بهتر است خیلی کوتاه و مختصر دو زبان جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت را معرفی کنم. جاوا اسکریپت پس‌از پایتون و جاوا سومین زبان برنامه‌نویسی در جهان است. کلاینت ساید بیش‌از ۹۸٪ از وبسایت‌های جهان با زبان جاوا اسکریپت و کتابخانه‌ها و فریمورک‌های آن زبان  نوشته شده است. به‌همین‌دلیل، هر طراح سایتی حتما باید بر سه زبان  HTML ، CSS و JavaScript (JS) مسلط باشد. Brendan Erich برنامه‌نویس آمریکایی در سال ۱۹۹۵ اولین نسخه از جاوا اسکریپت را ساخت. البته، پس‌از او برنامه‌نویسان دیگری کمک کردند تا جاوا اسکریپت تکامل یابد. JS زبانی سطح بالا، تفسیری و چندپارادایمی است.

قطعه‌کد زیر با جاوا اسکریپت نوشته شده است و برای یافتن یک شی مشخص ازمیان مجموعه‌ای از اشیا استفاده می‌شود.

<span style=“color: #993300;”>let customers = [
{ id: 0, name: ‘paul’ },
{ id: 1, name: ‘jeff’ },
{ id: 2, name: ‘mary’ }
];
let customer = customers.find(cust => cust.name === ‘jeff’);
console.log(customer);
> { id: 1, name: ‘jeff’ }</span>

زبان برنامه‌نویسی تایپ اسکریپت را مایکروسافت در سال ۲۰۱۲ ساخت و منتشر کرد. خود مایکروسافت از این زبان پشتیبانی می‌کند و چندماه پیش نسخه‌ی 4.7 آن را منتشر کرده است. تایپ اسکریپت به‌عنوان زیرمجموعه‌‌ی جاوا اسکریپت و برپایه‌ی آن ساخته شده است. برنامه‌نویسان از تایپ اسکریپت برای توسعه‌ی سرور ساید و کلاینت ساید، هردو، استفاده می‌کنند. درباره‌ی تایپ اسکریپت (TS) گفته شده است که:

 

we can consider it an enhanced version of JavaScript with extra features.

می‌شود تایپ اسکریپت را نسخه‌ی پیشرفته‌ی جاوا اسکریپت با ویژگی‌های (امکانات) بیشتر درنظر گرفت.

 

قطعه‌‌کد زیر با تایپ اسکریپت نوشته شده است و یکی‌از انواع محدود‌کردن (Narrowing) در این زبان را نشان می‌دهد.

function multiplyAll(
values: number[] | undefined,
factor: number
): number[] | undefined {
if (!values) {
return values;
} else {
return values.map((x) => x * factor);
}
}
مقایسه تایپ اسکریپت و جاوا اسکریپت

مقایسه تایپ اسکریپت و جاوا اسکریپت

شباهت‌های تایپ اسکریپت و جاوا اسکریپت

از تعریف تایپ‌ اسکریپت مشخص شد که شباهت‌هایش با جاوا اسکریپت زیاد است. به‌زبان‌ساده، هرکاری که جاوا اسکریپت می‌تواند انجام دهد، تایپ اسکریپت هم می‌تواند. تفاوت‌ها یا مزیت‌هایی که تایپ اسکریپت را از جاوا اسکریپت متمایز می‌کند، برای بحث ما مهم‌تر است.  پس، دراین‌بخش به مهم‌ترین و کلی‌ترین شبا‌هت‌ها اشاره می‌شود.

  • هر دو زبان چندپارادایمی هستند. یعنی با هردو زبان می‌شود برنامه‌نویسی فانکشنال، شی گرا و یا دستوری انجام داد.
  • تایپ اسکریپت و جاوا اسکریپت برای توسعه فرانت اند (Client-side) و بک اند (Server-side) استفاده می‌شوند.
  • تمام کدهای تایپ اسکریپت را می‌شود به جاوا اسکریپت تبدیل کرد و بالعکس. مرورگرها نمی‌توانند کدهای تایپ اسکریپت را مستقیما اجرا کنند. پس، کدهای تایپ اسکریپت اول باید به جاوا اسکریپت تبدیل یا کامپایل شوند.
  •  تایپ اسکریپت با همه‌ی کتابخانه‌ها و فریمورک‌های جاوا اسکریپت، مخصوصا با نود جی اس (Node.js) و ری اکت (React.js)، سازگار است. (اساسا بهتر است برای کار با نود جی اس که فریمورک توسعه بک اند با جاوا اسکریپت است، با تایپ اسکریپت کاملا آشنا بود.)

 

تفاوت های تایپ اسکریپت و جاوا اسکریپت

مهم‌ترین تفاوت دو زبان برنامه‌نویسی تایپ اسکریپت و جاوا اسکریپت و دراقع دلیل ساخته‌شدن تایپ اسکریپت این بود که جاوا اسکریپت ،همیشه و در هر پروژه‌ای، برای توسعه‌ی بک اند یا سرور ساید به‌اندازه‌ی کافی خوب و سریع عمل نمی‌کرد. جاوا اسکریپت زبانی است که در مرورگر کاربر اجرا می‌شود و صفحات سایت را تعاملی و پویا می‌کند. کار با جاوا اسکریپت برای توسعه کلاینت ساید آن‌قدر راحت و سریع بود که برنامه‌نویسان را واداشت تا برای توسعه سرور ساید نیز از جاوا اسکریپت استفاده کنند.

اما مشکل اینجا بود که جاوا اسکریپت برای توسعه‌ی وبسایت‌ها و وب اپلیکیشن‌‌های بزرگ، پیچیده و باتعداد صفحات زیاد ساخته نشده است. جاوا اسکریپت کار توسعه‌ی بک اند در پروژه‌های سنگین و بزرگ را پیچیده و درنتیجه کند می‌کرد. تایپ اسکریپت آن مشکلات را ندارد و به‌راحتی می‌شود از آن برای توسعه‌ی هر پروژه‌ای استفاده کرد.

پس تفاوت‌های JS و TS عبارت‌انداز:

  •  تایپ اسکریپت طوری طراحی شده است تا زبان برنامه‌نویسی فرانت اند و یا بک اند پروژه‌های درمقیاس بزرگ و نه‌فقط وبسایت‌ها باشد.
  • تایپ اسکریپت برعکس جاوا اسکریپت یک زبان تفسیری نیست. تایپ اسکریپت یک زبان کامپایلری (یعنی کدها خط‌به‌خط اجرا نمی‌شوند. همه‌ی کدها یک‌‌جا ترجمه و اجرا می‌شوند) است.
  • تایپ اسکریپت با دو نوع Static & Dynamic Typing سازگار است. درحالی‌که جاوا اسکریپت فقط با نوع داینامیک سازگار است.
  • در تایپ اسکریپت از مفاهیمی مانند رابط‌ها (interfaces) و تایپ‌ها برای مشخص‌کردن داده‌ها استفاده می‌شود. چنین‌چیزی در جاوا اسکریپت وجود ندارد.
  • یادگرفتن جاوا اسکریپت درمقایسه‌با تایپ اسکریپت آسان‌تر است و به پیش‌نیاز هم نیاز ندارد. همچنین، جاوا اسکریپت کامیونیتی متخصصان و برنامه‌نویسان بزرگ‌تری نسبت‌به تایپ اسکریپت دارد.

 

تایپ اسکریپت بهتر است یا جاوا اسکریپت؟

بهتر است جاوا اسکریپت را یاد گرفت یا تایپ اسکریپت یا هردو؟ جاوا اسکریپت بهتر است یا تایپ اسکریپت؟ هیچ‌یک از زبان‌های برنامه‌نویسی از دیگری بهتر یا بدتر نیست. هر زبان به دلیلی ساخته و منتشر شده است و کار خاصی را بهتراز زبان‌های دیگر انجام می‌دهد. هر برنامه‌نویس یا علاقه‌مندی باتوجه‌به مسیر حرفه‌ای که می‌خواهد داشته باشد و پروژه‌‌هایی که می‌خواهد انجام دهد، باید زبان‌های برنامه‌نویسی و مهارت‌های لازم را یاد بگیرد.

همان‌طور که اشاره شد، جاوا اسکریپت برای طراحی و توسعه سایت لازم و ضروری است. پس، اگر کسی می‌خواهد طراح سایت شود، نیاز دارد جاوا اسکریپت را خیلی خوب یاد بگیرد. اگر فرانت اند یا بک اند دولوپری بخواهد روی پروژه‌های بزرگ که چندین‌هزار خط کد دارند کار کند و علاوه‌بر توسعه سایت در حوزه‌های دیگر مثلا ساخت اپلیکیشن‌های دسکتاپ هم فعالیت کند، برای او یادگرفتن تایپ اسکریپت انتخاب عاقلانه‌ای است.

یک تفاوت تعیین‌کننده‌ی دیگر میان توسعه‌دهنده جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت وجود دارد که می‌تواند به برنامه‌نویس یا علاقه‌مند در انتخاب یکی‌‌از این دو زبان کمک کند. آن تفاوت تعیین‌کننده چیزی نیست جز وضعیت بازارکار و درآمد جاوا اسکریپت دولوپر و تایپ اسکریپت دولوپر در ایران و جهان.

 

مقایسه بازارکار و درآمد جاوا اسکریپت دولوپر و تایپ اسکریپت دولوپر

اگر در سایت indeed فرصت‌های شغلی برای جاوا اسکریپت دولوپر را جستجو کنید، به تقریبا ۷۵‌هزار شغل در گوشه‌وکنار دنیا می‌رسید. درحالی‌که فرصت‌های شغلی برای تایپ اسکریپت دولوپر تقریبا ۱۸هزار است. متوسط حقوق جاوا اسکریپت دولوپر در آمریکا سالانه رقمی نزدیک‌به ۹۶هزار دلار  اما متوسط حقوق سالانه‌ی تایپ اسکریپت دولوپر در آمریکا ۹۳‌هزار دلار است.

 

در بازارکار ایران تقاضا برای جاوا اسکریپت دولوپر بیشتراز تایپ اسکریپت دولوپر است. درواقع، در سایت جابینجا فرصت شغلی برای تایپ اسکریپت دولوپر وجود ندارد. البته به این نکته باید توجه کرد که در بازارکار به جاوا اسکریپت دولوپری که فقط جاوا اسکریپت می‌داند، خیلی نیازی نیست. بیشتر‌به فول استک دولوپر یا فرانت اند دولوپری نیاز است که بر جاوا اسکریپت و فریمورک‌های آن کاملا مسلط باشد. یا ممکن است کارفرمایانی و پرو‌ژه‌هایی به توسعه‌دهنده بک اندی نیاز داشته باشند که با فریمورک نود جی اس (نود جی اس فریمورک توسعه بک اند با جاوا اسکریپت است) کار می‌کند و با تایپ اسکریپت نیز آشنا باشد.