شناخت نور در تولید محتوا

شناخت نور در تولید محتوا | خدمات طراحی سایت و برنامه نویسی انواع پلتفرم ، اپلیکیشن در شمال کشور با سابقه درخشان از سال 1385 بصورت حرفه ای

شناخت نور در تولید محتوا

شناخت نور در تولید محتوا

در این مقاله قصد دارم تعدادی از بهترین منابع نور برای یوتوبرها را به شما معرفی کنم تا بتوانید ویدئوهای با کیفیت‌تر و بهتری را ضبط کنید.

فرض را بر این می‌گذاریم که شما یک یوتوبر هستید و دوربین، میکروفون خارجی و سناریوی ویدئوهایتان را به صورت کامل تنظیم کرده‌اید؛ اکنون تنها چیزی که به آن نیاز خواهید داشت تجهیزات نورپردازی مناسب برای ضبط یک ویدیوی حرفه‌ای برای یوتوب خواهد بود.

در حالی که یوتوبرها در هنگام ساخت ویدئوهای خود اغلب به نور طبیعی خورشید متکی هستند، اما این می‌تواند شما را خیلی محدود کند، چرا که تنها در ساعات مشخص و خاصی در روز می‌توانید ویدئوهایتان را ضبط کنید. اگر می‌خواهید در هر کجا و هر زمان که می‌خواهید ویدئو ضبط کنید، بهترین کار این است که چند منبع نور مصنوعی عالی خریداری کنید.

اما اصلا باید به دنبال چه نوع تجهیزاتی برای نورپردازی باشیم و کدام یکی برای کاری که ما قرار است انجام دهیم بهتر است ؟

در این مقاله، من قصد دارم بهترین منابع نور را برای یوتوبرها معرفی کنم تا اگر شما هم یک تولید کننده‌ی محتوا هستید، بتوانید کیفیت کار خود را به شکل قابل توجهی بالا ببرید. پس همراه من باشید …

بهترین منابع نور برای یوتوبرها

 

به طور خلاصه، پنج نوع منبع نور اساسی وجود دارد که می‌توانید برای کار تولید محتوا مختص یوتوب انتخاب کنید. این منبع‌های نور که مقرون به صرفه و در عین حال کاربردی هستند، می‌توانند به شما کمک کنند فیلم‌های واضح‌تر و جذاب‌تری را به لحاظ کیفیت بصری ضبط کنید تا بینندگان و دنبال کنندگان شما هم استقبال بیشتری داشته باشند.

بیشتر نورهای مخصوص ویدئوبلاگ همان تجهیزات مورد استفاده در عکاسی استودیویی هستند، با این تفاوت که منبع نوری که برای این منظور استفاده می‌شود، یک منبع نور ثابت یا مداوم است، نه چشمک زن. منابع نور ثابت برای مبتدیان بسیار مناسب هستند، چرا که به شما امکان کنترل دستی نور را می‌دهند. علاوه بر این، نسبت به سایر منابع نوری کاملا مقرون به صرفه به حساب می‌آیند.

اما شما مجبور نیستید در زمینه‌ی نکات فنی نورپردازی گم شوید، شما فقط باید مشخص کنید کدام یک از منبع‌های نور جلوه مورد نظر شما را برای ویدئوهای مد نظرتان به شما می‌دهد. پس از اینکه به یک نتیجه‌ی واحد برسید کار خیلی آسان‌تر خواهد شد.

1- سافت باکس

 

نورپردازی با سافت باکس از نور طبیعی که از پنجره می‌تابد تقلید می‌کند، چرا که سطح بسیار بزرگی داشته و نور آن هم واقعا نرم است و این برای نورپردازی در ویدئوها واقعا ایده‌آل است. پوشش گسترده‌ی آن، آن را برای نرم کردن سایه‌ها و روشن کردن مناطق مختلف در چهره‌ی سوژه عالی می‌کند. پوشش داخلی نقره‌ای یا سفید خنثی در آن نیز می‌تواند برای تغییر کیفیت نوری که تولید می‌کند استفاده شود.

سافت باکس‌ها معمولاً مربع یا مستطیل هستند، اما مدل‌های هشت ضلعی ( که با نام اکتاباکس هم شناخته می‌شوند )، شش ضلعی، بلند، سهمی و گرد نیز وجود دارد.

چگونه کار می‌کند ؟

همانطور که از نام آن پیداست، سافت باکس جعبه‌ای است که در اطراف یک منبع نوری پیوسته قرار می‌گیرد، داخل آن یک سطح بازتابنده و رو به روی منبع نور یک پنل دیفیوزر قرار می‌گیرد تا سختی نور گرفته شده و در نهایت نور بسیار نرمی را به شما تحویل دهد. شما می‌توانید حداقل از یک سافت باکس استفاده کنید و آنها را در زاویه‌ی 45 درجه قرار دهید تا به مجموعه خود ابعاد بیشتری بخشد. همچنین می‌توانید برای از بین بردن سایه‌ها، از دو سافت باکس در هر طرف خود استفاده کنید.

چه موقع باید از سافت باکس استفاده کنیم ؟

سافت باکس‌ها می‌توانند نور ثابت و نرمی را تولید کنند که بسیار نزدیک به نور طبیعی خورشید است ( البته به منبع نوری که در داخل آن قرار می‌دهید هم بستگی دارد )، به همین جهت برای نورپردازی در حین فیلم برداری یا نورپردازی فضای داخلی بسیار عالی هستند. این به طور گسترده‌ای برای بررسی محصولات، برنامه‌های آشپزی، ویدئوبلاگ‌ها و موارد دیگر که به نور نرم متکی هستند استفاده می‌شود.

ویژگی‌های نورپردازی با سافت باکس

 • برای ایجاد نور طبیعی از پنل دیفیوزر استفاده می‌کند
 • پوشش گسترده و مسطح
 • در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد
 • دارای سطوح داخلی نقره‌ای یا سفید
 • نیاز به راه اندازی دارد
 • بهترین مورد برای ویدئوبلاگ در محیط‌های داخلی، بررسی محصولات و نمایش‌های آشپزی

2- چترهای عکاسی

 

چترهای عکاسی یکی از تجهیزات مقرون به صرفه و فوق‌العاده برای نورپردازی در ویدئو و یکی از بهترین منابع نور برای یوتوبرها به حساب می‌آیند و نور بسیار نرمی هم تولید می‌کنند، اما شاید اصلی‌ترین ویژگی آنها قابل حمل بودن و قابل جمع شدنشان باشد. در مقایسه با سافت باکس، چترها نور کنترل شده‌تر و جهت دارتری را ایجاد می‌کنند ( که البته در سافت باکس‌ها به کمک زنبوری یا همان گرید می‌توان این وضعیت را بهبود بخشید ). چترهای عکاسی دو نوع اصلی دارند : بازتابنده و شفاف. دقیقاً همانطور که از اسم آن پیداست، آنها قابل حمل هستند، چرا که می‌توانند مانند چترهای معمولی تا شوند.

چگونه کار می‌کند ؟

چترهای بازتابنده از دو قسمت تشکیل شده‌اند : یک سطح داخلی بازتابنده که نور را به سوژه می‌تاباند و یک سطح بیرونی مات که نور را از چتر عبور نمی‌دهد. از طرف دیگر، چترهای شفاف از پارچه‌ی سفید شفاف ساخته شده‌اند که تقریبا شبیه به همان دیفیوزر هستند و نور را پخش و نرم می‌کنند، همچنین جهت دهی بسیار خوبی هم دارند.

چترهای عکاسی به کمک شکل منحنی طوری که دارند می‌توانند جلوه‌ی بسیار زیبایی هم به نور شما بدهند، همچنین بر لبه‌های سایه تأکید دارند. علاوه بر این، از آنجا که منبع نور داخل جعبه نیست، می‌تواند به هر بخش دیگر از اتاق توزیع نور بسیار خوبی بدهد و این در روشن کردن کلی فضا با نور نرم بازتاب شده کمک می‌کند.

چه موقع باید از چترهای عکاسی استفاده کنیم ؟

اگر می‌خواهید جلوه‌ی نرم‌تری در فیلم‌های خود داشته باشید، به دلیل جهت دار بودن، نور چتر عالی است. استفاده از یک چتر عکاسی در هنگام ضبط ویدئوبلاگ شخصی کافی است، چرا که می‌تواند باعث افزایش چشمگیر نور در فضای داخلی شود و سایه‌های نرم شما یا سوژه را ایجاد کند.

ویژگی‌های نورپردازی با چترهای عکاسی

 • می‌توانید بین چترهای بازتابنده یا شفاف انتخاب کنید
 • شکل منحنی، نور کنترل شده و جهت داری را تولید می‌کنند
 • در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند
 • سطح بازتابنده به رنگ‌های طلایی، نقره‌ای یا سفید است
 • مقرون به صرفه، قابل حمل و سریع
 • بهترین گزینه برای ویدئوبلاگ در محیط‌های داخلی

3- رینگ لایت

 

یکی دیگر از منابع نور برای یوتوبرها رینگ لایت است؛ رینگ لایت‌ها در بین یوتوبرها بسیار معروف و محبوب هستند. از این گذشته، یک منبع نوری عالی به حساب می‌آید که علاوه بر فیلم برداری برای عکاسی هم عالی می‌باشد، چرا که نور بسیار وسیع و عالی دارد. همچنین بیشتر سایه‌ها را از بین می‌برد و درون چشم یک هاله‌ی دایره‌ای شکل ایجاد می‌کند که جلوه‌ی واقعا جذابی بوده و حس سر زندگی و شادابی به سوژه می‌دهد. همچنین آنها کوچک و قابل حمل هستند و تنظیم بسیار آسانی هم دارند. به سادگی آن را به یک پریز برق متصل کنید و در مقابل خود یا سوژه‌ی خود قرار دهید. نتیجه : یک منبع نور ثابت با نوری بسیار با کیفیت و عالی.

چگونه کار می‌کند ؟

به جای استفاده از چندین منبع نور برای محاصره‌ی صورت سوژه و از بین بردن سایه‌ها، شکل دایره‌ای منحصر به فرد یک رینگ لایت به عنوان یک راه حل سریع و عالی به حساب می‌آید. سوراخ وسط آن مانع از تمرکز نور در مرکز صورت می‌شود تا از صاف به نظر رسیدن سوژه‌ی شما جلوگیری کند. رینگ لایت اغلب همراه با یک صفحه‌ی بازتابنده‌ی خارجی همراه شده است تا نور و سایه را نرم‌تر کند.

چه موقع باید از رینگ لایت استفاده کنیم ؟

رینگ لایت برای نورپردازی چهره ایده آل است، به همین دلیل بیشتر مورد استفاده کانال‌های زیبایی یا بیوتی بلاگ‌ها قرار می‌گیرد. اگر تا به حال یک بررسی یا آموزش آرایش را تماشا کرده‌اید، پس می‌دانید که رینگ لایت تقریبا چه نوری تولید کرده و چه نقش اساسی در جذاب‌تر شدن سوژه دارد.

برای داشتن بهترین جلوه‌ی نور، هم نور و هم دوربین را در جلوی خود یا سوژه و در مقابل سطح چهره قرار دهید. اما اگر می‌خواهید آزمایش کنید، می‌توانید کمی به آن زاویه بدهید تا جلوه‌ی دراماتیک‌تری داشته باشید.

ویژگی‌های رینگ لایت

 • از یک لامپ حلقه‌ای با نور نرم استفاده می‌کند
 • بیشتر سایه‌ها را از بین می‌برد
 • یک هاله‌ی حلقه‌ای بسیار جذاب درون چشم ایجاد می‌کند
 • در اندازه‌های مختلف تولید می‌شود
 • راه اندازی آسان
 • بهترین گزینه برای ویدئوبلاگ‌های آرایشی یا بیوتی بلاگ‌ها

4- نورهای LED رو دوربینی

 

مشهورترین نورهای LED روی دوربین، مربع و مستطیل هستند. آنها به طور معمول در بالای دوربین‌ها و روی بخش کفشک نصب می‌شوند و به عنوان یک منبع نور مداوم یا ثابت برای سوژه‌های مستقیم در مقابل آن عمل می‌کنند. همچنین می‌توان آنها را بر روی استندهای مختلف هم نصب کرد تا نوری جهت دار و خلاقانه ایجاد کند. در بیشتر موارد، نورهای LED نسبت به سافت باکس‌ها، چترهای عکاسی و رینگ لایت‌ها مقرون به صرفه‌تر هستند.

چگونه کار می‌کند ؟

نورهای LED مربع یا مستطیل مانند سافت باکس نور نسبتا نرمی را تولید می‌کنند، همچنین بدنه‌ی آنها بسیار کوچک و قابل حمل است. معمولا درون آنها صدها لامپ LED کوچک قرار دارد که در کنار هم روشنایی بسیار خوبی را به وجود می‌آورند، البته در بعضی مدل‌ها با رنگ قابل تغییر این کمی فرق داشته و ممکن است تعدادی از LED ها در برخی از حالات غیر فعال شوند. در حالی که اندازه‌ی کوچک آنها قدرت آنها را محدود می‌کند، اما نورهای LED امروزی می‌توانند بیش از هزار لومن نور تولید کنند تا یک منبع نور پایدار و با کیفیت به حساب بیایند.

چه موقع باید از نورهای LED رو دوربینی استفاده کنیم ؟

این نوع منبع نور از آنجا که باتری خور و قابل حمل است، بهترین گزینه برای ویدئوبلاگرهایی است که بیشتر به مسافرت می‌روند یا دائما در حال حرکت هستند. همچنین برای عکاسی در فضای باز نیز معمولاً نور آنها بسیار کاربردی و خوب خواهد بود، حتی اگر در فضای باز باشید، همچنین می‌توانید از آنها در نور روز به عنوان منبع نور دوم یا همان نور پر کننده استفاده کنید تا سایه‌ها را کاهش دهند. حتی اگر در فضای بیرون عکاسی یا فیلم برداری نمی‌کنید، اگر نیاز به یک گزینه‌ی مقرون به صرفه‌تر نسبت به اصلاح کننده‌های نور دارید، می‌توانید از منبع‌های نور LED استفاده کنید.

ویژگی‌های نورپردازی با پنل‌های LED

 • از صدها لامپ کوچک LED تشکیل شده‌اند
 • روشنایی یکنواخت و جهت داری را ایجاد می‌کند
 • در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارد
 • قدرت و دمای رنگ آنها ( عموما ) قابل تنظیم است
 • قابل حمل بوده و با باتری داخلی کار می‌کند
 • بهترین گزینه برای ویدئوبلاگرهای عاشق مسافرت و گردش و ماجراجویی

5- نور طبیعی

 

حتی وقتی که صحبت از ضبط ویدئوبلاگ برای یوتوب است، باز هم هیچ چیزی چشمگیرتر و زیباتر از نور طبیعی خورشید نیست. در واقع یکی از بهترین منابع نور برای یوتوبرها همین خورشیدی است که کاملا رایگان و به صورت دائمی در اختیار همه‌ی ما قرار گرفته است. هنگامی که دسترسی به نور خورشید در زمان مناسبی در طول روز دارید، می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای به بهترین نور از نظر کیفیت و نرم و یکنواخت بودن دسترسی داشته باشید.

چگونه کار می‌کند ؟

نور طبیعی خورشید در مقیاس دما حدود 5500 کلوین اندازه گیری می‌شود و این رنگ اغلب توسط منابع نور مصنوعی شبیه سازی و تکرار می‌شود. از درون چشم انسان رنگ این نور کاملا سفید به نظر می‌رسد و به نشان دادن رنگ‌های دقیق در فیلم‌ها کمک می‌کند. البته ته مایه‌ی زرد رنگی که گاه به گاه تولید می‌شود نیز باعث می‌شود پوست بسیار سالم و درخشان و در حالت طبیعی خود به نظر برسد.

چه موقع باید از نور طبیعی استفاده کنیم ؟

حتی اگر اصلاح کننده‌های نور مختلفی را در اختیار دارید، ممکن است بخواهید از نور طبیعی که از پنجره شما می‌آید هم در کنار آنها بهره ببرید. زمان ایده آل برای استفاده از نور طبیعی قبل و بعد از زمان ناهار است، زمانی که خورشید در درخشان‌ترین حالت است، اما آنقدر سخت و شارپ نیست که سایه‌هایی ناموزون ایجاد کند. با قرارگیری خود و دوربین در نزدیکی پنجره خود شروع کنید و برای نوردهی مستقیم چراغ را روشن کنید.

وقتی صحبت از عکاسی یا فیلم برداری می‌شود، به خاطر داشته باشید که فقط به استفاده از یک منبع نور محدود نمی‌شوید. برای اینکه بتوانید جلوه‌ی مد نظر خودتان را برای ویدئوهای یوتوب به دست بیاورید باید از تجهیزات و موارد مختلفی استفاده کرده و آنها را با هم ترکیب یا از هم کم کنید تا به یک نتیجه‌ی دلخواه و مطلوب دست پیدا کنید. از این گذشته، یک منبع نور با کیفیت می‌تواند کانال یوتوب شما را بسیار با کیفیت و با کلاس نشان دهد، همان چیزی که در نگاه اول بیننده را به سمت خود جذب خواهد کرد.