تاثیر ویدیو در بهبود سئو وب سایت

خدمات طراحی سایت و برنامه نویسی انواع پلتفرم ، اپلیکیشن در شمال کشور با سابقه درخشان از سال 1385 بصورت حرفه ای

برای اینکه سایت‌ها در صفحات اول گوگل نمایش داده شوند نیاز به استفاده از تکنیک‌ها و ترفندهای مختلف سئو دارند، یکی از تکنیک‌هایی که به‌وسیله آن می‌توان ترافیک سایت را بالا برد تا منجر به نمایش سایت در نتایج بالای گوگل شود استفاده از ویدیو در وب‌سایت می‌باشد. ویدیو بهترین راه برای کامل کردن مقالات، بهترین روش برای جذب مخاطب و همچنین نگهداشتن مخاطب در سایت است، و با افزایش مدت ماندن کاربر روی سایت (time on site)، منجر به بالا رفتن رتبه سایت و نمایش در صفحات اول گوگل می‌شود.

تاثیر ویدیو بر روی سئو وب‌ سایت:

با توجه به آمار منتشرشده ۶۳ درصد از کسب‌ و کارها از ویدیو برای بازاریابی استفاده می‌کنند. استفاده از ویدیو بخش مهمی از استراتژی تبلیغاتی کسب‌ و کارها محسوب می‌شود و باعث می‌شود که خیلی زودتر به هدف‌ها و نتایج مدنظر خود برسند. ویدیو حتی مدیران کارخانه‌ها را نیز متقاعد کرد که برای معرفی محصولات و خدمات خود از آن استفاده کنند و به نتایج قابل قبولی برسند. اما آیا در مورد تاثیر ویدیو بر روی سئو وب‌ سایت هنوز شک دارید، که ارزش دارد از ویدیو برای معرفی محصولات خود استفاده کنید؟

برای پاسخ به این سؤال نیاز است که به آمار و اطلاعات منتشر شده اشاره‌ای داشته باشیم. آمار نشان می‌دهد کسب‌ و کارهایی که از ویدیو یا فیلم برای معرفی یا ارائه خدمات خود استفاده کرده‌اند توانسته‌اند نتایج چشمگیری داشته باشند. که نتیجه آن رشد ۸۲ درصدی در حوزه‌ی بازاریابی و فروش محصولات این شرکت‌ها بوده است. با ارائه این آمار مطمئن می‌شویم که استفاده از ویدیو یکی از بهترین راه‌های بازاریابی و معرفی محصولات و خدمات است.

در ادامه‌ به ۹ دلیل تاثیر ویدیو بر روی سئو وب‌ سایت می‌پردازیم.

۱ – استفاده از ویدیو سایت را جذاب‌تر می‌کند:

استفاده از تصاویر گرافیکی متحرک، انیمیشن و درنهایت ویدیو می‌تواند محیط سایت را برای کاربران  جذاب کند. استفاده از ویدیو در تمام صفحات سایت باعث می‌شود که کاربران به دیدن ویدیوها سرگرم شده و بیشتر در سایت بمانند، و در نهایت نرخ خروج سایت (bounce rate) کاهش می‌یاید.

با توجه به تحقیقات وب‌سایت‌هایی که از ویدیو استفاده می‌کنند می‌توانند نسبت به سایت‌های که از محتوای ویدیویی استفاده نمی‌کنند کاربران خود را ۲ دقیقه بیشتر در سایت نگه‌ دارند، که ماندن بیشتر کاربر در سایت، موجب پایین آمدن نرخ خروج و بالا رفتن رتبه سئو سایت می‌شود.

۲ – ویدیو باعث اعتماد بیشتر مشتریان می‌شود:

برخی از مصرف کنندگان همچنان در مورد خرید محصولات و خدمات در اینترنت شک دارند زیرا آنها از تقلب و فریب ترس دارند. اما 57 درصد از مصرف کنندگان می‌گویند، با دیدن فیلم‌های معرفی محصولات یا معرفی خدمات اعتماد به نفس بیشتری برای خرید آنلاین پیدا می‌کنند.

محتوای ویدیویی احساسات کاربر را درگیر می‌کند. بنابراین  ویدیو باعث جلب اعتماد کاربر می‌شود. اعتماد مبنای تبدیل و فروش است. ایجاد اعتماد باید یک هدف باشد. کل مفهوم بازاریابی محتوا بر پایه اعتماد و ایجاد روابط بلند مدت است.

۳ – موتور جستجوگر گوگل ویدیو را دوست دارد:

در این بخش از مقاله‌ی تاثیر ویدیو بر روی سئو وب‌ سایت به این موضوع می‌پردازیم که چرا گوگل سایت هایی را که از ویدیو استفاده می‌کنند بیشتر دوست دارد.

 

فیلم‌ها زمان صرف شده توسط بازدیدکنندگان در سایت را افزایش می‌دهد. بنابراین، قرار گرفتن در معرض دید طولانی، اعتماد را ایجاد می‌کند و به موتورهای جستجوگر نشان می‌دهند که سایت شما دارای محتوای خوب است. در صورتی که یک ویدیو در وب سایت خود داشته باشید، وب سایت شما در گوگل 53 برابر بیشتر شانس نمایش در رتبه‌ی اول را دارد. شبکه اجتماعی یوتیوب که نحوه‌ی فعالیت آن از طریق اشتراک‌گذاری ویدیو است در اختیار گوگل می‌باشد، گوگل یوتیوب را تأسیس کرده و از آن استفاده می‌کند چرا که معتقد است فیلم‌ها و ویدیوها باعث می‌شود تا بازدیدکنندگان سریع‌تر نتایج خود را پیدا کنند. استفاده از ویدیو در سایت به گوگل این حس را منتقل می‌کند که وب‌سایت شما دارای مطالب ارزشمندی است که برای مخاطبان می‌تواند مفید و سودمند باشد و سریع‌تر آنها را به نتایج دلخواه برساند.

اطمینان حاصل کنید که فیلم‌های خود را در یوتیوب و سایر سایت‌های انتشار ویدیو رایگان، برای جستجوگرها بهینه سازی کنید. عناوین و توضیحات جالبی بنویسید، یک لینک به صفحه‌ی محصولات و خدمات وب سایت خود بدهید. تا از طریق لینک سازی خارجی سئو وب سایت را تقویت کرده (تکنیک off page) و ترافیک وب‌ سایت را افزایش دهید.

۴ – ویدیو نظر کاربران تلفن همراه را جلب می‌کند:

یکی از دلایلی که تاثیر ویدیو بر روی سئو وب‌ سایت را به اثبات می‌رساند، رفتار کاربران است، 90 درصد از کاربران، ویدیوها را بر روی تلفن همراه خود تماشا می‌کنند. یوتیوب گزارش می‌کند مصرف تلفن همراه در هر سال 100 درصد افزایش می‌یابد. از آنجایی که مردم مایل به تماشای فیلم‌ها هستند و تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند در حال افزایش است، تعداد مخاطبان ویدیو شما روز به روز بیشتر می‌شود.

همچنین گوگل به ما می‌گوید که کاربران گوشی‌های هوشمند دو برابر بینندگان تلویزیون و 1.4 برابر بینندگان کامپیوتری است. پس این موضوع به خوبی روشن است که کاربران گوشی‌های هوشمند، با برندهایی ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند که تبلیغات خود را به صورت ویدیویی منتشر می‌کنند. به گفته‌ی گوگل، برند‌ها باید به تجربه شخصی کاربران گوشی‌های هوشمند حساس باشند، بنابراین تولید محتوای ویدیویی برای وب سایت می‌تواند کاربران گوشی را بیشتر در وب سایت نگه دارد و در نتیجه نرخ ماندن کاربران روی وب سایت افزایش می‌یابد و سئو داخلی وب سایت تقویت می‌شود. (تکنیک‌های on page سئو)

۵ – ویدیو همه‌ چیز را توضیح می‌دهد:

آیا شما یک محصول یا خدمات جدید را راه اندازی کرده‌اید؟ و نمی‌دانید برای معرفی آن از کجا شروع کنید؟ یک راه حل خیلی خوب این است که یک ویدیو برای معرفی کردن آن محصول یا خدمت بسازید. 98 درصد از کاربران می‌گویند، برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره‌ی محصول یا خدمتی که دنبالش هستند، کسب کنند، یک ویدیو توضیحی از آن را تماشا کرده‌اند . به همین دلیل 45 درصد از صاحبان کسب و کار‌ها که از بازاریابی ویدیویی استفاده می‌کنند، یک ویدیو توضیحی در صفحه‌ی اصلی خود قرار می‌دهند. و  83 درصد از این صاحبان کسب و کارها می‌گویند ویدیوی توضیح دهنده‌ی صفحه اصلی آنها موثر بوده است.

بنابراین با توجه به علاقه‌ی کاربران به تماشای یک ویدیوی توضیحی در مورد محصولات یا خدمات وب سایت، نرخ ماندن در وب سایت افزایش می‌یابد و سئو داخلی تقویت می‌شود.(تکنیک on page سئو)

پس اگر شما هم برای توضیح یک مفهوم دشوار تلاش می‌کنید؟ فیلم‌های متحرک (motion graphic) ایجاد کنید. موشن گرافیک می‌تواند مفاهیمی را به کاربر انتقال دهد، که هیچ متن یا ویدیوی زنده‌ای نمی‌تواند. موشن گرافیک ترکیب کاملی از سرگرمی، نوستالژی و سادگی است. و تاثیر گذاری بالایی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی مراحل ساخت موشن گرافیک این مقاله را مطالعه نمایید.

۶ – ویدیو باعث تشویق اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی می‌شود:

در هشتمین سالگرد گزارش صنعت بازاریابی رسانه‌های اجتماعی مایکل استلسنر اعلام کرد 60 درصد از بازاریابان اجتماعی از محتوای ویدیویی استفاده می‌کنند.

شبکه‌های اجتماعی فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب محتوای ویدیویی را بیشتر مورد توجه قرار داده‌اند. فیس بوک امکان ویدیو، ویدئو زنده و برنامه ویدیویی برای نوجوانان (life one stage) را راه اندازی کرده است. اینستاگرام امکان انتشار فیلم در پست و استوری و igtv را دارد، توییتر دارای پریسکوپ (Periscope) است. و یوتیوب دومین شبکه اجتماعی محبوب جهان است.

البته سایت‌های انتشار ویدیوی رایگان در ایران هم وجود دارد که می‌توانید برای بازاریابی ویدیویی از آن‌ها استفاده نمایید، که می‌توان آپارات، نماشا، تماشا و … را نام برد

به یاد داشته باشید که کاربران احساسات (نه حقایق) را به اشتراک می‌گذارند. 76 درصد از کاربران می‌گویند که اگر ویدیو سرگرم کننده باشد، آن ویدیو را با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند. بنابراین فیلم‌های سرگرم کننده‌ای برای تشویق اشتراک گذاری اجتماعی ایجاد کنید. احساسات دقیقا باعث بازگشت سرمایه (ROI) نمی‌شود، اما اشتراک گذاری‌های اجتماعی می‌تواند ترافیک را به سایت شما افزایش دهد و شما می‌توانید بازگشت سرمایه (ROI) را از آنجا دریافت کنید.

۷ – ویدیو باعث افزایش تبدیل و فروش می‌شود:

ویدیوها می‌توانند برای شما پول زیادی ایحاد کنند. اضافه کردن ویدیو در صفحه‌ی محصول یا خدمت می‌تواند تبدیل را به میزان 80 درصد افزایش دهد. ویدیو بدون در نظر گرفتن زمینه‌ای که شما آن را در آن فعالیت می‌کنید به خوبی تاثیرگذار است. همانطور که که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، به عنوان مثال فیلم‌های تبلیغاتی در شاخه‌ی الکترونیک 101 درصد نرخ تبدیل و فروش را افزایش می‌دهند.

 

ویدیو همچنین می‌تواند به طور مستقیم به فروش منجر شود. مطالعات نشان می‌دهد که 74 درصد از کاربران که ویدیویی توضیحی درباره یک محصول را تماشا می‌کنند، حتما آن را خریداری می‌کنند. بنابراین بهتر است همین حالا شروع به ساخت فیلم‌های هیجان انگیز محصول خود کنید!

لازم به ذکر است که چون مهم‌ترین حس، حس بصری است. بیشتر اطلاعاتی که به مغز ما منتقل می‌شود اطلاعات بصری است. بنابراین اگر تصاویر می‌توانند مغز ما را خیلی درگیر کنند، تصور کنید که تصاویر متحرک یا ویدیو با کسب و کار شما چه می‌کند!

واضح است که افزایش فروش وب سایت روی سئو تاثیر می‌گذارد، چون در فرآیند خرید کاربر از سایت، نرخ کلیک (Click-through rate) و نرخ ماندن در سایت (time on site) افزایش می‌یابد و در نتیجه سئو وب سایت تقویت می‌شود.(تکنیک on page سئو)

۸ – ویدیو ROI زیادی دارد:

83 درصد از صاحبان کسب و کارها اعلام می‌کنند که ویدیو نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خوبی را فراهم می‌کند. با وجودی که تولید ویدیو هنوز ساده‌ترین و ارزان‌ترین کار نیست، اما باز هم صاحبان کسب و کارها زمان زیادی را صرف پرداختن به آن می‌کنند. علاوه بر این، ابزارهای ویرایش آنلاین ویدیویی به طور مداوم بهبود می‌یابند ومقرون به صرفه‌تر می‌شوند. و حتی شما می‌توانید با گوشی‌های هوشمند ویدیو‌های بسیار مناسبی را ضبط، ویرایش و منتشر کنید.

در تولید ویدیوی توضیحی یک محصول یا خدمت خیلی نباید درگیر کیفیت و طراحی شد بلکه کامل بودن توضیحات درباره‌ی آن محصول و پاسخ به سوال کاربران و برطرف کردن شک‌ها و ترس‌های کاربر از خرید آن محصول از اهمیت بیشتری برخوردار است.

۹ – ویدیو، حتی تنبل‌ترین کاربران را جذب می‌کند:

ویدیو یک ابزار عالی برای یادگیری است، و استفاده از آن برای کاربر فوق العاده آسان است. زندگی امروز بیش از حد درگیری دارد و زمانی برای خواندن توضیحات طولانی محصول و یا خدمات نیست. مشتری مدرن می‌خواهد محصول را در عمل ببیند. پس در فرآیند بازاریابی محتوایی ویدیو را در اولویت قرار دهید.

بازاریابی ویدیویی می‌تواند کاربر زیادی را جذب کند. حتی تنبل‌ترین‌ کاربران هم مشاهده‌ی ویدیو را دوست دارند. چون با ویدیو شما نه تنها به چشم، بلکه به گوش کاربر هم اهمیت می‌دهید. و مزیت رقابتی شما دو برابر می‌شود.

چند نکته‌ی سئو کردن ویدیو:

  • اطلاعات صحیح از فیلم در اختیار خزندگان موتورهای جستجوگر قرار دهید تا آنها بتوانند ویدیو شمارا بررسی و با توجه به کیفیت و اطلاعات به‌دست‌ آمده از ویدیو، آن را رتبه‌بندی کنند.
  • ویدیو را در جایی آپلود کنید که نوشته یا متنی وجود داشته باشد که بیانگر محتویات درون یک ویدیو باشد آپلود یک ویدیو در یک صفحه خالی نمی‌تواند کارایی چندانی داشته باشد.
  • ویدیو را می‌بایست در تگ‌ها و برچسب‌های مشخص تعریف نموده این کار به‌وسیله سئو کاران انجام خواهد شد تا برای خزندگان موتورهای جستجوگر قابل‌ فهم باشد که در این قسمت از سایت یک ویدیو استفاده‌ شده است.
  • بهتر است برای آپلود فیلم‌ها یا ویدیوها از همان وب‌سایت به‌صورت مستقیم استفاده شود و از سایت‌های دیگر مثل آپارات، یوتیوب و غیره استفاده برای آپلود استفاده نشود.