با jQuery جی کوئری آشنا شوید

خدمات طراحی سایت و برنامه نویسی انواع پلتفرم ، اپلیکیشن در شمال کشور با سابقه درخشان از سال 1385 بصورت حرفه ای

jQuery (جی کوئری) چیست؟

jQuery  مهم‌ترین و معروف‌ترین کتابخانه‌ جاوااسکریپت است. یعنی مجموعه‌ کدهای جاوااسکریپت در این کتابخانه نوشته شده است و آماده‌ی استفاده‌ی برنامه‌نویس یا توسعه‌دهنده است. غول‌های بزرگی مانند گوگل،‌ مایکروسافت، نتفیلیکس و IBM از جی کوئری استفاده می‌کنند. جی کوئری نرم‌افزاری رایگان و منبع‌-باز است که در سال ۲۰۰۶ به دنیا معرفی شد. خالق و توسعه‌دهنده‌ی اصلی این کتابخانه مهندس نرم‌افزار اهل آمریکا به‌نام John Resig است. یادگیری کدنویسی تحت این کتابخانه کار اصلا سختی نیست.

اهمیت جی کوئری در این است که کار کدنویسی با جاوااسکریپت را بسیار بسیار آسان می‌کند. این کتابخانه ابزار بسیار قوی و آسانی است برای انجام تعامل با کاربر و مرورگر. جی کوئری علاوه‌بر تمامی قواعد جاوااسکریپت، قواعد و ویژگی‌های خاص خودش را نیز دارد. همچنین این کتابخانه پلاگین‌های کاربردی زیادی دارد. جاوااسکریپت به‌طور پیش‌فرض در مرورگر وجود دارد و اجرا می‌شود. اما جی کوئری اول باید دانلود شود و بعد با کد مخصوصی به سایت اضافه شود.

این کتابخانه را به راحتی می‌شود از سایت jQuery.com دانلود کرد. جی کوئری در دو نسخه‌ی کامل و Slim عرضه می‌شود. نسخه‌ی Slim قابلیت‌های محدودتری دارد. براساس کاری که در طراحی وبسایت می‌خواهید با جاوااسکریپت انجام دهید، یکی از این دو نسخه را باید انتخاب کنید.

 

کاربردهای جی کوئری

همان‌طور که اشاره شد اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربرد جی کوئری این است که کدنویسی با جاوااسکریپت را راحت‌تر و سریع‌تر کند. جی کوئری این کار را با خلاصه‌کردن چندین خط کدنویسی JS در یک Method انجام می‌دهد. تصور کنید شما برای اینکه کاری را با جاوااسکریپت انجام دهید به ۲۰ خط کدنویسی نیاز داشته باشید، با یک خط کد جی کوئری همان کار انجام می‌شود.

The purpose of jQuery is to make it much easier to use JavaScript on your website.

هدف جی کوئری این است که استفاده از جاوااسکریپت در وبسایت را آسان‌تر کند.

با jQuery جی کوئری آشنا شوید

با jQuery جی کوئری آشنا شوید

 

قابلیت‌های دیگری از جاوااسکریپت که جی کوئری آن‌ها را ساده می‌کند عبارت‌انداز:

۱. HTML/DOM manipulation

دست‌کاری در مدل پردازش درختی DOM و داده‌هایی که در کدهای HTML ذخیره شده است، با جی کوئری به‌راحتی انجام می‌شود. کدهای  جی کوئری برای تغییردادن در المان‌های Document که با HTML نوشته شده است، استفاده می‌شوند.

کد پایه در جی کوئری به شکل زیر است. با این کد شما المانی را که با HTML نوشته شده است انتخاب می‌کنید تا action مشخصی را روی آن اعمال کنید:

$(selector).action();

۲. CSS manipulation

با جی کوئری می‌شود کدهای CSS سایت را نیز برای دست‌کاری انتخاب کرد. برای مثال، شما می‌توانید مقادیری را که برای یک المان مشخص شده است، هم‌زمان تغییر دهید یا چیزی به آن اضافه کنید. دست‌کاری در کدهای css هم با method‌های جی کوئری انجام می‌شود. متدی که به این شکل است: ( )css. اگر بخواهید رنگ پس‌زمینه المانی را تغییر دهید، چنین دستوری باید بنویسید:

$(“p”).css(“background-color”, “yellow”);

 

۳. Effects and animations (افکت‌ها و انیمیشن‌ها) 

افکت‌ها و انیمیشن‌ها مجموعه اعمالی هستند، که به‌طور پیش‌فرض در جی کوئری تعریف شدند، و روی یک المان کار مشخصی را انجام می‌دهند. افکت‌هایی مانند مخفی‌کردن یک المان، fade یک المان یا حتی خالی‌کردن یک المان. افکت‌ها هم امکان دیگری است برای تغییرات روی کدهای CSS سایت.

۴. AJAX

ایجکس یا اجرای نا‌متقارن جاوااسکریپت و XML تکنیکی است که با استفاده از آن بدون اینکه نیاز باشد تمام صفحه از یک سایت لود شود، رفت‌وبرگشت اطلاعات میان سرور و مرورگر اتفاق می‌‌افتد و وقفه‌ای در تعامل کاربر و سایت ایجاد نمی‌شود. کدنویس برای مرورگرهای مختلف باید کدهای اجرا‌کننده‌ی ایجکس را به شیوه‌های مختلف بنویسد، چون اجرای ایجکس در مرورگرهای مختلف باهم کمی متفاوت است. اما در جی کوئری، با یک خط کد می‌شود برای همه‌ی مرورگرها کدهای مربوط به ایجکس را نوشت.

۵. Events (رویدادها)

وقتی شما روی یک المان کلیک می‌کنید یا یک دکمه را فشار می‌دهید یا موس خود را روی یک المان حرکت می‌دهید، یک رویداد در صفحه سایت اتفاق می‌افتد. هر کاری را که کاربر می‌تواند در صفحه‌ی سایت انجام دهد، می‌شود برای جی کوئری تحت عنوان یک رویداد تعریف کرد. و بعد از جی کوئری خواست تا هروقت که روی المان مشخصی آن رویداد اتفاق افتاد، کدهایی اجرا شود و اتفاق خاصی بیفتد. مثلا، می‌شود در یک خط کد جی کوئری نوشت که هر وقت روی دکمه‌ی جستجو کلیک شد (رویداد کلیک اتفاق افتاد)، پیغامی به کاربر نمایش داده شود. با جی کوئری همچنین می‌شود برای چند رویداد هم‌زمان که روی المانی اتفاق می‌افتند، actionهایی تعریف کرد.